• Príroda nás spája

• 02.11.2023 21:06
          •      Príroda nás spája bol názov edukačného programu, ktorý si pre našich žiakov 3. a 4. ročníka pripravili študenti Strednej lesníckej a drevárskej školy v Arboréte v Liptovskom Hrádku.
                 Privítali nás trubači. Pre deti bolo pripravených šesť stanovíšť z rôznymi disciplínami. Študenti našim žiakom predviedli vábenie jeleňa, zvuk ryčiaceho jeleňa, kvílenie zajaca. Naučili ich rozoznať rôzne druhy parohov, zahrali sa pexeso a každý si vyrobil medailu z dreva, pri ktorej vŕtali ozajstnou vŕtačkou.

Super disciplína bola triafanie plechoviek šiškami.
                 Každá trieda dostala od študentov drevenú vtáčiu búdku, ktorú si zavesia v areáli školy a tak budú v zime prikrmovať vtáčiky.
                 Ďakujeme učiteľom a študentom za pripravenú akciu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s nimi.

• Piataci v knižnici

• 07.10.2023 12:27
          • Knižnica je miesto, kde to „žije“ knihami. Práve na tomto mieste sa nám ponúka možnosť objaviť dedičstvo umeleckých diel predchádzajúcich generácií, klenoty literárnej tvorby a aktuálne vydávané literárne tituly spisovateľov. Aj toto sú dôvody, ktoré nasmerovali všetkých piatakov navštíviť mestskú knižnicu v našom meste a stráviť hodiny slovenského jazyka a literatúry netradičným spôsobom.  Návšteva knižnice bola pre žiakov veľmi hodnotná. Žiaci boli v knižnici oboznámení najmä s postupom vyhľadávania knižných titulov, rozdelením kníh podľa oblastí a s možnosťami zapožičania kníh a časopisov. V bezprostrednom kontakte s knihami sa budoval ich vzťah k literatúre, čo sa považuje za dôležitý aspekt formovania uvedomelej osobnosti. Dúfame, že návšteva priestorov knižnice, listovanie stránkami kníh podnietilo záujem mnohých našich žiakov o literatúru a stanú sa vernými čitateľmi našej mestskej knižnice.
          • Metodický deň pedagogických zamestnancov

• 12.09.2023 20:43
          • Naši zamestnanci sa na konci augusta zúčastnili odbornej prednášky a veľmi hodnotnej diskusie na tému „Vplyv pedagóga na žiaka“ v nádhernej oblasti Muránskej planiny v liečebni na Prednej Hore. Možno viacerým okamžite napadne myšlienka, ako sa učitelia boli „preliečiť“ a s úsmevom to budú posúvať ďalej. Mnohí si neuvedomujeme dôležitý význam učiteľa v živote každého žiaka a to, aký vplyv má učiteľ, vychovávateľ a v dnešnej dobe aj asistent na naše deti. Aby to všetko fungovalo správne a efektívne, aby sme aj v našej Matejkárskej veľkej rodine dokázali tvoriť jeden celok, aby sme každý z nás pridali ruku k dielu, často aj neviditeľnú, je potrebné stále sa vzdelávať, mať otvorené oči ku každej téme, vypočuť si a zažiť realitu aj na vlastnej koži. Pretože ruku na srdce, s čím dnes bojujú najviac naše deti a možno aj my dospelí? Mobil, internet, facebook, žuvacie tabaky, fajčenie, alkohol, depresie, počítačové hry, virtuálny svet, energetické nápoje, sladkosti, nadváha, alebo naopak strata váhy a podobne... A kolektív Matejky si nezatvára oči ani pred týmito problémami a vyvíja čo najväčšiu snahu ako sa stať vyrovnaným a fungujúcim tímom aj vďaka pestrosti, ktorú do neho všetci vnášajú. S úsmevom sa určite na Prednú Horu ešte vrátime a budeme sa naďalej vzdelávať aj v ďalších dôležitých oblastiach nášho života.
          • Druháci v knižnici

• 22.06.2023 17:28
          • V rámci čítania sme čítali aj knihy určené pre druhákov. Po prečítaní kníh Danka a Janka, Rozprávky o psíčkovi a mačičke nám tety z mestskej knižnice pripravili kvíz. Ten preveril, akí sme boli pri čítaní pozorní.
          • Návšteva z Anglicka

• 15.06.2023 18:49
          • Dňa 2.6.2023 sme mali v škole zahraničnú návštevu. Pani Ivana Miškufová, ktorá robí asistentku v tamojšej základnej škole, nám prišla porozprávať ako funguje školstvo v Anglicku. Celá beseda bola samozrejme v angličtine. Najprv nám pani porozprávala o meste, v ktorom žije a pracuje - meste Reading. Deti sa dozvedeli veľmi zaujímavé informácie o Anglickom školstve, napr. kedy sa začína a končí vyučovanie v Anglicku, aké predmety sa učia, aké skúšky a kedy musia absolvovať, ako a čo si objednávajú na obedy, ako vyzerajú ich školské uniformy, že každý predmet majú v inej budove a miestnosti. Okrem veľmi zaujímavých informácií si mali naši žiaci možnosť aj vyskúšať svoje jazykové zručnosti priamo v praxi a pýtali sa na informácie, ktoré ich zaujímali. Ďakujeme veľmi pekne za spestrenie hodín anglického jazyka.