• Metodický deň pedagogických zamestnancov

• 12.09.2023 20:43
          • Naši zamestnanci sa na konci augusta zúčastnili odbornej prednášky a veľmi hodnotnej diskusie na tému „Vplyv pedagóga na žiaka“ v nádhernej oblasti Muránskej planiny v liečebni na Prednej Hore. Možno viacerým okamžite napadne myšlienka, ako sa učitelia boli „preliečiť“ a s úsmevom to budú posúvať ďalej. Mnohí si neuvedomujeme dôležitý význam učiteľa v živote každého žiaka a to, aký vplyv má učiteľ, vychovávateľ a v dnešnej dobe aj asistent na naše deti. Aby to všetko fungovalo správne a efektívne, aby sme aj v našej Matejkárskej veľkej rodine dokázali tvoriť jeden celok, aby sme každý z nás pridali ruku k dielu, často aj neviditeľnú, je potrebné stále sa vzdelávať, mať otvorené oči ku každej téme, vypočuť si a zažiť realitu aj na vlastnej koži. Pretože ruku na srdce, s čím dnes bojujú najviac naše deti a možno aj my dospelí? Mobil, internet, facebook, žuvacie tabaky, fajčenie, alkohol, depresie, počítačové hry, virtuálny svet, energetické nápoje, sladkosti, nadváha, alebo naopak strata váhy a podobne... A kolektív Matejky si nezatvára oči ani pred týmito problémami a vyvíja čo najväčšiu snahu ako sa stať vyrovnaným a fungujúcim tímom aj vďaka pestrosti, ktorú do neho všetci vnášajú. S úsmevom sa určite na Prednú Horu ešte vrátime a budeme sa naďalej vzdelávať aj v ďalších dôležitých oblastiach nášho života.
          • Druháci v knižnici

• 22.06.2023 17:28
          • V rámci čítania sme čítali aj knihy určené pre druhákov. Po prečítaní kníh Danka a Janka, Rozprávky o psíčkovi a mačičke nám tety z mestskej knižnice pripravili kvíz. Ten preveril, akí sme boli pri čítaní pozorní.
          • Návšteva z Anglicka

• 15.06.2023 18:49
          • Dňa 2.6.2023 sme mali v škole zahraničnú návštevu. Pani Ivana Miškufová, ktorá robí asistentku v tamojšej základnej škole, nám prišla porozprávať ako funguje školstvo v Anglicku. Celá beseda bola samozrejme v angličtine. Najprv nám pani porozprávala o meste, v ktorom žije a pracuje - meste Reading. Deti sa dozvedeli veľmi zaujímavé informácie o Anglickom školstve, napr. kedy sa začína a končí vyučovanie v Anglicku, aké predmety sa učia, aké skúšky a kedy musia absolvovať, ako a čo si objednávajú na obedy, ako vyzerajú ich školské uniformy, že každý predmet majú v inej budove a miestnosti. Okrem veľmi zaujímavých informácií si mali naši žiaci možnosť aj vyskúšať svoje jazykové zručnosti priamo v praxi a pýtali sa na informácie, ktoré ich zaujímali. Ďakujeme veľmi pekne za spestrenie hodín anglického jazyka.
          • Melódie záhrad v zelenom srdci Liptovského Hrádku

• 07.06.2023 21:22
          • V rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré je súčasťou medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy, sa naši siedmaci a ôsmaci zúčastnili pútavého rozprávania s názvom „Melódie záhrad“. Ďakujeme pekne pedagógom SOŠ LaD v Liptovskom Hrádku, pánovi Ing. Jánovi Lukačkovi a pani Ing. Monike Lachmanovej, Ph.D. za pútavé rozprávanie o speve vtákov a histórii zeleného srdca nášho mesta - arboréta.

• Beseda so včelárom

• 16.05.2023 19:09
          • Prvý májový týždeň si žiaci druhej triedy preopakovali vedomosti o včelách, ktoré sa naučili v rámci prvouky. Do školy nás totižto prišiel pozrieť pán Michal, ktorý sa venuje včelám. Pre deti bolo veľmi zaujímavé vidieť včielky priamo v akcii – pri práci v úli z bezprostrednej blízkosti, bez toho, aby ich včielka bodla žihadlom. Pán včelár mal presklený úľ, cez ktorý sme ich mohli bezpečne pozorovať. Okrem iného nám ukázal, čo všetko je potrebné mať, aby sme mohli pracovať so včelami. Ukázal nám včelie produkty ako medík, propolis, či výrobky z vosku.