• Zdravie nás baví

• 27.11.2022 11:21
          • Vo štvrtok, 24. novembra, sa naši deviataci zúčastnili vzdelávacieho projektu „Zdravie nás baví“. Študenti Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši odborov praktická sestra a masér sprostredkovali našim žiakom informácie o poskytovaní prvej pomoci a o preventívnych postupoch proti kriveniu chrbtice. Pútavou formou spojenou s praktickými ukážkami mali žiaci možnosť získať informácie priamo od osôb, ktoré sú im vekom blízke. Ako môžete vidieť z fotografií, žiakov ukážky zaujali, aktívne sa zapojili do uvedených aktivít a preverili si získané vedomosti aj v praxi.
          • Krása matematiky v dláždení

• 09.11.2022 21:10
          • V rámci Týždňa vedy a techniky bola u nás RNDr. Emília Halušková, CSc. z Matematického ústavu SAV. Navštívila tretiacke a štvrtácke triedy v rámci prírodovedy.
            SAV znamená Slovenská akadémia vied a pracujú v nej vedci mnohých vedných odborov. Má logo s troma lipovými listami. Pani doktorka nám povedala, že každý deň sa stretávame s tým, čo skúmajú vedci zo SAV. Konkrétne nám to ukázala na vajíčku, mede a slzách. Ďalej sme navrhovali dláždenie a rozpoznávali mnohouholníky, ktoré sme tam použili. Mnohým vznikli naozaj pekné obrázky!
            Deti mali z hodiny zážitok, dozvedeli sa veľa nových informácií od ozajstnej vedkyne. Ďakujeme pani Haluškovej za zaujímavosti a vedomosti, ktoré nám odovzdala a tešíme sa na jej ďalšiu návštevu v našej škole.
          • Beseda s pani spisovateľkou Silviou Vančovou

• 11.10.2022 20:14
          • Keď sa opýtate nášho druháka, tretiaka alebo štvrtáka ako vznikne kniha, určite už bude vedieť tú správnu odpoveď. A toto krásne tajomstvo im vyzradila pani spisovateľka Silvia Vančová, ktorá deťom, v mestskej knižnici, priblížila nielen zrod knihy, ale aj svoju tvorbu pre deti. Motivačným prečítaním úryvku zo svojej knihy Mačka z kmeňa stromu určite niekto po knihe siahne, aby sa dozvedel ako to s mačičkou dopadlo. Deti zaujala aj knižka Ľúbim, ktorej ilustrácie nakreslili deti. A možno si deti prídu požičať aj iné jej knižky, ako Dve srdiečka, V našej triede a Spod Poludnice. Ďakujeme pani spisovateľke a pani knihovníčke za poučnú a milú besedu.
          • Peter Gärtner: Krpci z tretieho vchodu

• 01.03.2022 20:42
          • V piatok 25. 2. 2022 sme boli na besede s pánom spisovateľom Petrom Gärtnerom v Mestskej knižnici. Napísal už päť kníh, jednou z nich je kniha Krpci z tretieho vchodu, ktorú nám odprezentoval. Tvoria ju príbehy spisovateľa a jeho kamarátov – opisuje ako sa hrávali, keď boli malí. Pár príbehov nám aj prečítal. Mali sme možnosť položiť mu aj nejaké otázky. Spisovateľ nám prezradil, že knihy pre deti sa mu písali lepšie a napísal ich aj rýchlejšie ako knihy pre dospelých. Okrem iných napísal aj knihu O čertovi Kolofónovi, ktorú vydal vo vydavateľstve Zuzany Dušičkovej, s ktorou sme mali tiež besedu minulý rok. Okrem písania kníh sa Peter Gärtner venuje aj bábkovému divadlu a písaniu scenárov.

Laura Gabauerová, Klárka Drenková, Šarlotka Cholvádtová  zo 4. B

• Čo sme zistili o zbojníkoch?

• 22.01.2022 16:24
          • Konečne po dlhej dobe sme mohli navštíviť Národopisné a ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku, radi sme si vypočuli, kto boli zbojníci a mohli sme si pozrieť i zbojnícke nástroje. Pani v múzeu mala príjemný hlas. Dozvedeli sme sa o minulosti zbojníkov, ktorých život sme si prikrášľovali, ale ich správanie voči ľuďom bolo násilné a veľmi kruté, prekvapil nás i život pastierov na pastvinách, čo si obliekali, čo vytvárali. Najviac nás prekvapilo, že si ľanovú košeľu varili v ovčom masle a štrnásť hodín údili. Košeľa bola čierna a jej úlohou bolo chrániť pastiera pred dažďom a v lete pred horúčavou. Košeľu v jeseni spálili, lebo verili, že keby si ju na budúcu sezónu obliekli, prinieslo by to smolu. Bolo tam príjemne a mohli sme si pozrieť peniaze, ktorými sa platilo v minulosti a mohli sme si vyskúšať zbojnícke oblečenie. Pani si pre nás prichystala zaujímavé hry a aktivity ( sudoku, nakresli zbojníka podľa opisu, prekresli si mincu ). Pani sprievodkyňa  bola veľmi milá a príjemná. Na konci prehliadky sme dostali od pani Richterovej kartičky expozícií Liptovského múzea.

Laura Gabauerová, Gabriela Brezinová zo 4. B triedy