• Škola bontónu

• 29.11.2023 21:56
          • 28.11. našu školu navštívil pán Kamil Fojtík z historicko- umeleckej spoločnosti Bojník z Bojníc.  Deti upútal dobovým – barokovým oblečením a oboznámil deti, čo je bontón čiže etiketa, pravidlá správania sa v spoločnosti. Veľmi zaujímavá bola „ reč príboru“, ktorou dokážeme vyjadriť ako nám chutilo,….

V modelových situáciách si deti vysúšali ako sa slušne pozdraviť, podať ruku, správať sa v kine a v reštaurácii, ako sa správať k dámam.
                      Dúfame, že si deti zapamätali čo najviac a pravidlá bontónu budú využívať v každodennom živote.
          • Slávnostná akadémia

• 28.11.2023 20:32
          • Vážené kolegyne, milé žiačky a milí žiaci - tvorcovia programu,

ďakujeme Vám za príjemný umelecký zážitok. Pripravili ste si pre všetkých pestrý program. Pestrý, rôznofarebný ako sklíčka mozaiky. Ukázali ste, že každý z Vás je originálny a tvorivý človek a spolu dokážete vytvoriť ladný celok.

Vážení rodičia účinkujúcich,
            ďakujeme Vám za podporu pri príprave slávnostnej akadémie našej základnej školy. Vaše deti sa museli venovať nielen školským povinnostiam, ale aj nácvikom programu. Zobrali si na svoje plecia viac aktivít a Vy ste nám s porozumením vyšli v ústrety, aby sme stihli všetky práce spojené s technickým zabezpečením programu, nahrávaním, hereckými skúškami, tanečnými choreografiami, spevom a ozvučením predstavenia. Žiaci zvládli aj náročný deň v kultúrnom dome s dvoma predstaveniami. Disciplinovane rešpektovali naše pokyny, vzorne reprezentovali svoje rodinné zázemie a školu. Sme hrdí na ich výkon a zodpovedný prístup k práci.

• Mestskému úradu v Liptovskom Hrádku za poskytnutie priestorov
            • Komunitnej nadácii Liptov za finančný príspevok
            • pani Elene Jurenovej za požičanie krojov a doplnkov
            • pani vedúcej vychovávateľke Darine Ilavskej za scenár a réžiu
            • pani učiteľke Lívii Pozorovej za prípravu moderátorov
            • učiteľom, ktorí pripravovali jednotlivé čísla programu, rekvizity a scénu
            • všetkým zamestnancom Matejky za výzdobu, pohodlie, príjemnú atmosféru, spoluprácu pri tvorbe programu, pomoc, ochotu a trpezlivosť
            • pánovi Jozefovi Fašánkovi za filmovú podporu
            • pánovi Vladimírovi Handrkovi za osvetlenie a zvuk
            • pánovi Vrbičanovi za vytlačenie pozvánok
            • pánom technikom z kultúrneho domu za pomoc a ústretovosť
            • pani Strniskovej z bytového podniku za umožnenie vstupu do kultúrneho domu na nácvik programu
            • Mirke Ryšanovej za text predmetovej piesne
            • Ivanke Dronzekovej, Adriánovi Kňazovickému a Matejovi Ilavskému, našim bývalým žiakom,  za ochotu a ich čas
            • všetkým súčasným Matejkáčom za ochotu, nasadenie, disciplínu
          • Burza stredných škôl

• 26.11.2023 20:42
          • Aj tento rok čaká na našich deviatakov prvé veľké rozhodovanie o smerovaní ich ďalšieho života. Musia si zvoliť strednú školu, ktorá sa na ďalšie tri, štyri či päť rokov stane ich „druhým domovom“. Niektorí sú už rozhodnutí dávno a niektorí stále nevedia, kam by mali ich ďalšie kroky smerovať. S výberom tej správnej strednej školy môže žiakom a ich rodičom pomôcť Burza stredných škôl, ktorej sa naši žiaci tento mesiac zúčastnili. Získali informácie o všetkých školách v okrese, ale mali možnosť oboznámiť sa aj s možnosťami štúdia na stredných školách v Poprade, Svite, Brezne, Martine, či Žiline.
            Dúfame, že naši Matejkáči z burzy odchádzali nielen s letákmi a propagačnými materiálmi škôl, ale hlavne s odpoveďami na svoje zvedavé otázky, ktoré im pomôžu pri správnej voľbe strednej školy, ktorá ich čoskoro čaká.
          • ... a ešte raz Týždeň vedy a techniky

• 17.11.2023 18:11
          • Aj na 2. stupni sme k Týždňu vedy a techniky pripravili pre Matejkáčov aktivitku. Okrem toho, že sa z nástenky na dolnej chodbe mohli podozvedať zaujímavé veci z oblasti vedy a techniky, mohli si prevetrať svoje mozgové závity a zapojiť sa do riešenia netradičných úloh podľa ročníka. Žiaci si zadanie mohli nájsť na svojej chodbe v obálke s označením ich ročníka. Svoje odpovede vhadzovali do označenej škatule pri zborovni. Musíme povedať, že myšlienka zapojiť žiakov do takejto „mozgolamovne“ sa potešila pomerne vysokej účasti. Do riešenia úloh sa zapojilo spolu 175 žiakov, z čoho bolo 94 úspešných riešiteľov. Z nich vo štvrtok ráno pri vstupe do školy vyžrebovali naši Matejkáči za každý ročník jedného. Toto sú oni: Filip Bačík z 5.C, Michal Knapík zo 6.C, Silvia Vrbičanová zo 7.A, Silvia Sandra Ambrózová z 8.A a Samuel Šavrtka z 9.B.
            Výhercom blahoželáme a veríme, že pri podobnej akcii sa znova budeme radovať z veľkého počtu mozgolámačov.
            MJ