Celá Európska únia si 11. marca pripomína pamiatku obetí teroristických útokov a ich pozostalých. Výber dátumu vôbec nie je náhodný . Tento deň sa spája s bombovými útokmi v Madride z roku 2004, pri ktorých prišlo o život 191 ľudí a 1824 ľudí bolo zranených. Európa sa však v doterajšej histórii stala terčom teroristických útokov viackrát: bombové atentáty v Londýne 7. júla 2005 usmrtili viac ako 50 ľudí a v Nórsku si 22. júla 2011 vyžiadali viac ako 80 obetí.
Našu pozornosť si zasluhuje 21. marec, ktorý Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo za Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii. V tento deň bolo v juhoafrickom meste Sharpeville v roku 1960 zavraždených 69 černošských demonštrujúcich, ktorí sa odhodlali a postavili sa na odpor novému zákonu potláčajúcemu ich slobodu. V tento deň sa viac ako inokedy zdôrazňuje potreba rasovej harmónie.
Na Slovensku je 25. marec zapísaný ako Deň zápasu za ľudské práva. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa v roku 1988 konala „sviečková “ manifestácia – ľudia so sviečkami v rukách bojovali za ľudské práva ako je právo na rovnosť, ľudskú dôstojnosť, slobodu prejavu, demonštrácie, náboženskú slobodu a ďalšie. Išlo o prvý krok boja proti komunistickému režimu v bývalom Československu. Dnes sa nad samotným pojmom ľudské práva ani nezamýšľame, sprevádzajú nás celým naším životom a sú neoddeliteľnou súčasťou každého právneho štátu.
Spracovala: Mgr. Lucia Vyparinová