• Zlodejka kníh

• 25.02.2024 20:16
          • Posledný deň pre jarnými prázdninami sme sa so siedmakmi vybrali do divadla v Žiline. Videli sme divadelné predstavenie Zlodejka kníh, v ktorom sme sa stretli s hercami z Nového divadla v Nitre. Predlohou bola kniha od austrálskeho spisovateľa Markusa  Zusaka, ktorá vyšla v roku 2005, bola preložená do viac ako tridsiatich jazykov a stala sa bestsellerom. V príbehu sa stretávame s Liesel, hlavnou hrdinkou, desaťročným dievčaťom, ktoré žije so svojimi adoptívnymi rodičmi v malom mestečku v Nemecku. Okrem nej v hre vystupovali ešte aj pestúnka Rosa, kamarát Rudy, pestún Hans a Smrť. Príbeh je situovaný do náročného obdobia vojny. Ide o  „mimoriadny príbeh o dievčati, slovách, niekoľkých Nemcoch, pálení kníh, židovskom boxerovi a obyčajnej smrti, ktorá miluje farby a bojí sa zloby ľudí.“ Bola to hra, ktorá v nás zanechala silné dojmy.
            Veríme, že sú pred nami ešte mnohé kultúrne zážitky.
          • Bábkové divadlo v Žiline

• 12.02.2024 19:41
          • A ako Antarktída
            Hoci bolo  daždivé  počasie, ale s dobrou náladou sa vo štvrtok 8. 2. 2024  žiaci  piatych ročníkov vybrali autobusom do Žiliny na divadelné predstavenie A ako Antarktída.  Prostredníctvom inscenácie sme sa preniesli na zamrznutý kontinent, na ktorom nikto nebýva,  len vedci,  vedkyne a samozrejme tučniaky.  Dozvedeli sme sa nové informácie o histórii a dobývaní tohto kontinentu, ktorý nepatrí nikomu a nevlastní ho žiaden človek.  Herečky ako vedkyne nám predviedli predstavenie plné fantázie, chladu, mrazu, snehu, žiary, ale aj príchod na svet malého tučniaka. Pochopili sme, že rovnováha medzi prírodou a človekom je krehká a jediným víťazstvom je túžba  spoznávať  tento svet a  chrániť ho.
            Divadelné predstavenie sa nám všetkým  páčilo a  v budúcnosti sa tešíme na ďalšie  nové výlety za kultúrou.
          • Lyžiarsky v Oraviciach

• 19.01.2024 21:56
          • autori: žiaci siedmych ročníkov

Prišla nám raz krásna správa,
            na známosť sa siedmakom dáva,
            v januári na lyžiarsky sa ide,
            každý balí do kufra čo príde.
            Každý deň sa lyžujeme,
            srandu tu aj zažijeme.
            Kopce zdolávame na lyžiach,
            z lanovky je super výhľad.
            Na obed sa tešíme,
            že sa dobre najeme.
            Kúpanie je sranda veľká,
            baví sa aj učiteľka.
            Celú noc sme nespali,
            obludy tu chrápali.
            Na lyžiarskom super je,
            každý si to užije.
          • Exkurzia štvrtákov – SOLIVAR, HVEZDÁREŇ A PLANETÁRIUM  PREŠOV
          • Exkurzia štvrtákov – SOLIVAR, HVEZDÁREŇ A PLANETÁRIUM PREŠOV

• 22.11.2023 19:55
          • Skoro ráno, v utorok 21. novembra 2023, sa žiaci štvrtých ročníkov vydali na cestu za rozšírením si svojich vedomostí do Solivaru, Hvezdárne a planetária v Prešove. Bola to prvá naša tohtoročná exkurzia.
            Najprv sme navštívili Solivar. Prostredníctvom zaujímavého výkladu lektorov sme sa dozvedeli, ako sa ťažila soľ v minulosti. Zaujali nás četerne – zásobníky soľanky, varne, splavný kanál a gápeľ. Uvedomili sme si, že práca baníkov bola namáhavá, veď pracovali až 10 až 12 hodín denne. Za ťažkú prácu dostali len soľ, ktorú si mohli vymeniť za iný tovar. Hoci sa soľ na Slovensku už od roku 2009 neťaží, bez nej si nevieme predstaviť chutné jedlo.
            Naša ďalšia cesta smerovala do planetária. Prostredníctvom odbornej ukážky a filmu sme si prehĺbili poznatky o vesmíre a Slnečnej sústave. Dozvedeli sme sa ako sa prejavujú pohyby Zeme okolo vlastnej osi a okolo Slnka, prečo vidíme Mesiac vo fázach, čo sú to kométy a meteority.  Upútala nás miestnosť s polguľovitou kupolou, na ktorej sa premietal obraz hviezdnej oblohy.
            V závere exkurzie sme si zakúpili drobné suveníry. Domov sme sa vrátili plní dojmov a nových vedomostí.
          • Prednáška o závislostiach v liečebni na Prednej Hore

• 05.11.2023 18:34
          • Naši najstarší Matejkáči,  žiaci 9. ročníka sa so svojimi triednymi učiteľkami vo štvrtok 26.10. nezúčastnili vyučovania, ale vybrali sa na výlet za novým poznaním o problémoch so závislosťami a depresiami u mladých ľudí. Ani tento rok  nevynechali účasť na exkurzii, prednáške a diskusii v liečebni na Prednej Hore. Opäť  mali možnosť diskutovať aj s dvomi pacientami, ktorým závislosť takmer zničila životy a pani psychologička im vysvetlila zaujímavé pojmy spolu s mnohými odpoveďami na ich otázky. Počasie bolo nádherne jesenné a s hlbokými myšlienkami v hlavách  si všetci žiaci vychutnali výhľady na pestro sfarbenú Muránsku planinu a okolitú prírodu počas cesty. Azda najvýstižnejšie sú  myšlienky žiakov:
            „Bolo to poučné, čo nemáme robiť, keď budeme zúfalí.“
            „Je veľmi smutné vidieť tých ľudí, ako si pokazili život, lebo dá sa do toho rýchlo spadnúť, ale ťažko sa z toho dostáva.“
            „Mohli sme tam byť aj dlhšie.“
            „Poučili sme sa o tom, že o problémoch treba s niekým hovoriť a riešiť iným spôsobom ako použitím návykových látok.“
            „Ďakujem za všetkých, že sme tam mohli byť.“
            „Bolo to fajn, oveľa lepšie ako byť v škole.“
            „Som si istá, že to bol zážitok na celý život.“
            „Uvedomili sme si, čo je v živote dôležité a niektorí si určite vstúpili do svedomia. Veľmi hlboký bol aj záver, keď sa nám prihovorili pacienti a priali nám všetko dobré do života.“
            „Pacienti majú môj obdiv, že tam sedeli a rozprávali sa s nami. Každý z nich mal svoje životné sny, ktoré kvôli závislostiam úplne zanedbal....“
            „Cesta bola kľukatá a dlhá, ale nakoniec sme prišli na miesto, ktoré vyzeralo ako z rozprávky. Nechápem ako to môže byť liečebňa pre závislých!“
            „Myslím si, že každý mladý človek by mal také niečo zažiť a ponaučiť sa.“
            „Tento deň som si užil, cesta autobusom bola super a mali sme pokoj od školy...“