• Program podpory a rozvoja multidisciplinárnej spolupráce v praxi

• Základná škola s materskou školou J.D.Matejovie sa zapojila do Národného projektu Štandardizáciou systému poradenstva a prevencie k inklúzii a úspešnosti na trhu práce (ďalej NP Štandardy), ktorý realizuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.

Zámerom NP Štandardy je prispieť k eliminácii školskej neúspešnosti a zvýšeniu kvality života detí prostredníctvom efektívneho, odborne zabezpečeného poradenského systému s multidisciplinárnym prístupom k dieťaťu a jeho rodine.

Realizácia Programu: od konca marca 2022 do novembra 2022

Cieľ Programu:

• Rozvíjať kľúčové kompetencie a odborné zručnosti  pedagogických a odborných zamestnancov a ďalších expertov v systéme poradenstva a prevencie v rôznych oblastiach v odbornej činnosti z pohľadu multidisciplinarity.
          • Vyškoliť pedagogických a odborných zamestnancov v témach: sociálno-psychologický výcvik, vzdelávanie v terapeutických metódach, supervízia v poradenských činnostiach a kariérová výchova a kariérové poradenstvo.
          • Rozvíjať systematické prepájanie a sieťovanie pedagogických a odborných zamestnancov a ďalších expertov v systéme poradenstva a prevencie za účelom transferu a zdieľania odborných informácií a skúsenosti z praxe.
          • Podporovať dôraz na nevyhnutnosť multidisciplinárnej spolupráce pedagogických a odborných zamestnancov s rodičmi a zákonnými zástupcami dieťaťa, z dôvodu čo najlepšieho nastavenia podpory v zmysle jeho potrieb a potrieb rodiny.

Účastníci Programu:

Program je určený pre odborných a pedagogických zamestnancov z poradenských zariadení, škôl - materské školy, základné školy, špeciálne základné školy, gymnáziá, špeciálnych výchovných zariadení - diagnostické centrá, reedukačné centrá a liečebno-výchovné sanatória. riaditeľov a zástupcov spomenutých inštitúcii.   Ďalej je určený pre zástupcov štátnej správy a samosprávy (metodici Centier pedagogicko-psychologického poradenstva v okresných úradoch, zamestnanci Komunitných centier, polície pracujúci s maloletými a mladistvými, zástupcovia školských úradov v mestských a okresných úradoch, sociálni pracovníci, sociálni kurátori, sudcovia s praxou najmä v rodinnom práce a kolízni opatrovníci.

Očakávaný prínos realizácie Národného projektu Štandardy:

• Praktické rozšírenie vedomostí, návody ako „krok po kroku“ postupovať pri riešení vybraných tém, skupinové konzultácie ku konkrétnym problematikám, inšpiratívne materiály v oblasti multidisciplinarity.
          • Inšpirácie, ako v praxi synergicky multidisciplinárne spolupracovať a zefektívniť výsledky svojej práce.
          • Príležitosť spoznať a nadviazať dlhodobú odbornú spoluprácu s ďalšími odborníkmi v regióne aj naprieč Slovenskom počas regionálnych stretnutí. Do programu bude zapojených viac ako 530 odborníkov z poradenských a školských zariadení, štátnej správy a samosprávy.
          • Príklady z praxe a postupy ako efektívne zapájať rodinu dieťaťa a blízke okolie do riešenia potrieb a ťažkostí detí z pohľadu multidisciplinarity.
          • Efektívne fungujúci systém výchovného poradenstva a prevencie so zapojením multidisciplinárnych tímov v prospech inklúzie vo vzdelávaní eliminujúcej predčasné ukončenie povinnej školskej dochádzky.
          • Dieťa/žiak je v centre pozornosti kľúčových odborníkov v súlade s princípmi inklúzie a multidisciplinárnym prístupom k riešeniu životných situácií dieťaťa.
          • Zlepšené odborné kompetencie pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení.
          • Zvýšený záujem rodičov o význam vzdelania ako dôsledok cielenej podpory rozvíjania kompetencií rodičov v oblasti výchovy a vzdelávania.
          • Vplyvom kvalitného a efektívneho systému výchovného poradenstva a prevencie sa zvyšuje predpoklad dieťaťa/žiaka na získanie plnohodnotného vzdelania potrebného pre uplatnenie sa na trhu práce a v spoločnosti.
          • Zvýšený model uplatňovania inkluzívneho vzdelávania v školách.

Program podpory a rozvoja multidisciplinárnej spolupráce v praxi je financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.