Minulý týždeň sme si pripomenuli významný európsky sviatok – Deň Európy. Tento pripadá na 9. mája a pripomína výročie podpísania Schumanovej deklarácie, ktorou sa položili základy európskej integrácie. Robert Schuman, vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.
Jeho víziou bolo vytvoriť európsku inštitúciu, ktorá by riadila spoločný trh s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Schumanova deklarácia sa pokladá za „rodný list“ EÚ a zároveň sa stala východiskovým bodom pre budovanie spoločnej Európy. V roku 1951 šesť európskych krajín (Francúzsko, SRN, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko) založilo Európske spoločenstvo uhlia a ocele a o 7 rokov neskôr vzniklo Európske hospodárske spoločenstvo a Európske spoločenstvo atómovej energie. Postupne k zakladajúcim členom pristupovali ďalšie a od roku 1993 sa už hovorí o EÚ.
Desiatky rokov mierovej spolupráce v Európe viedli k zmiereniu, ku slobode, prosperite a k zjednoteniu Európy. Dnes spoločnú európsku rodinu tvorí 28 členských štátov, ktoré úzko spolupracujú v prospech všetkých svojich občanov. Veríme, že opäť o rok nastane príležitosť pozrieť sa na to, čo EÚ pre nás, euroobčanov, urobila a kam sme sa v rámci európskej integrácie posunuli.
Mgr. Lucia Vyparinová