Beseda so včelárom
- 25.11.2024 18:36
- Včely sú životne dôležité pre budúcnosť našej planéty, no sú ohrozené a ich počet stále klesá. Preto by sme si mali vážiť každého včelára, ktorý sa pustí do takej náročnej, ale krásnej práce, akou je chov včiel.Na biológii v šiestom ročníku sme práve prebrali tému včelárstva, tak sme s radosťou privítali možnosť stretnúť sa s naslovovzatým odborníkom, dlhoročným včelárom, p. Jankom Vrbičanom.Šiestaci sa dozvedeli množstvo informácií o živote včely medonosnej, histórii včelárstva, chove včiel a samozrejme o využití včelích produktov. Takisto si mohli prezrieť základné vybavenie včelára, ako sú ochranný včelársky odev, dymák, zmetáčik na včely, zásobné a plodové rámiky a podobne.
Žiaci získali pozoruhodný pohľad do včelieho sveta očami skúseného včelára.
Besedu sme zakončili sladkou bodkou v podobe ochutnávky medu a peľu.
Tu je niekoľko postrehov našich žiakov:- Páčilo sa mi, ako ujo rozprával o včelách, koľko ich žije v jednom úli, a že necítia únavu.
- Mne sa páčilo všetko, dozvedela som sa, že môžeme jesť aj peľ a nevedela som to.
- Najviac sa mi páčili prístroje a oblek.
- V našom „slovenskom“ mede z obchodu je len 5 % slovenského medu a ostatok je z iných krajín, napr. z Mexika, Číny...
- Páčili sa mi včelie plásty a tiež, že včela nemá oddych a upracuje sa.
- Zaujalo ma, koľko vitamínov a liečivých účinkov má med.
- Dozvedela som sa, že propolis vzniká tak, že včely vypĺňajú medzierky v úli a potom ho včelár po kúskoch zbiera, propolis môže liečiť napr. akné.
- Bola to zaujímavá prednáška, dozvedel som sa, že včelie pichnutie lieči kríže. Mali by sme si kupovať med priamo od včelára.
- viac
Týždeň vedy a techniky 1. stupeň
- 13.11.2024 10:15
- V rámci Týždňa vedy a techniky nás opäť navštívila RNDr. Emília Halušková, CSc. z Matematického ústavu SAV aj so svojou dcérou Martuškou. Pre tretiakov si pripravili program s názvom "O štvorci a guli". Doniesli modely kvantového bitu, na ktorých žiaci pomocou magnetu nastavovali hodnoty. Martuška žiakom porozprávala rozprávku O troch zajačikoch, ktorí vraj zjedia líšku a postupne aj ostatné zvieratká v lese. Vysvetlila a ukázala žiakom, čo je tangram, deti si ho samostatne vyrobili a s nadšením si skladali postavy a predmety z rozprávky. Nenásilnou formou si precvičovali priestorovú predstavivosť a logické myslenie. Zároveň ich upozornila na dezinformácie nielen v rozprávke, ale aj v bežnom živote – dnešné hoaxy. Žiaci dostali aj tangramový hlavolam, ktorý môžu skladať doma s rodinou. Žiakom sa takáto matematika veľmi páčila a všetci sa tešíme na budúce stretnutia s vedou a technikou.
- viac
„Piliere nášho tela“
- 10.11.2024 16:37
V rámci zdravotnej výchovy s našou zdravotnou sestrou a pani vychovávateľkou Miškou Valičkovou sme sa v októbri v ŠKD venovali našej opornej sústave. Každé oddelenie malo prispôsobenú prednášku s ohľadom na vek našich detičiek.
Deti počítali koľko kostičiek máme na rukách, nohách, ktorá kosť v našom tele je najmenšia a naopak najväčšia. Dozvedeli sme sa o dôležitosti kostí pre fungovanie a správny vývoj všetkých procesov v našom tele.
Cieľom prednášky bolo naučiť deti správnej starostlivosti o svoje telo, kam patrí správne stravovanie (strava bohatá na vitamíny a minerály), fyzická aktivita, predchádzanie zraneniam, správny životný štýl.
Počas mesiaca november nás čaká nová a veľmi dôležitá téma, ktorá v mnohých situáciách pomáha zachraňovať ľudský život – resuscitácia.
- viac
Beseda s etnologičkou
- 06.11.2024 14:58
- V piatok 25. októbra sa žiaci šiestych ročníkov zúčastnili v mestskej knižnici besedy s kultúrnou historičkou a autorkou série populárnych etnografických kníh Ivetou Zuskinovou. Pani Zuskinová sa tiež významne podieľala na výstavbe a tvorbe expozícií Múzea liptovskej dediny v Pribyline, ktoré mnohí žiaci navštívili už v predchádzajúcich ročníkoch. Práve na exkurziu v skanzene nadviazala pani Zuskinová rozhovor so žiakmi. Žiakom porozprávala o živote detí pred 100 rokmi, o postavení dieťaťa v rodine a o živote starých Liptákov. Žiaci si vďaka tejto besede uvedomili, aký odlišný život viedli naši predkovia a ako ťažko museli pracovať. Zistili, aká dôležitá bola rodina, ale aj to, že deti museli poslúchať nielen rodičov, ale aj starých rodičov, ktorí mali v rodine najväčšie slovo.
- viac
Príroda nás spája
- 05.11.2024 19:43
- V utorok 29.10. sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili krásneho projektu Príroda nás spája. Študenti tunajšej lesníckej školy si pre žiakov pripravili niekoľko zaujímavých aktivít.
Žiaci sa zahrali pexeso, dozvedeli sa zaujímavosti zo včelej ríše, poznávali stopy i zvuky lesnej zveri. Mnohí si istotne zapamätali, aké časti má jelení, či danielí paroh alebo čo je to tulajka.
Dozvedeli sa tiež, ako sa lesníci starajú o stromy a prečo je to dôležité. Poznávali dreviny podľa ihličia, listov, plodov a vyskúšali si aj priemerkovanie stromov.
To, akú presnú majú "mušku", si mohli overiť pri zhadzovaní plechoviek šiškami. Každý odišiel s krásnou medailou, do ktorej si sám vyvŕtal dierku na zavesenie a ozdobil si ju rôznymi semienkami. Viete, ako nádherne vonia semienko jedle bielej?
Počasie nám prialo a my sme v arboréte prežili príjemné chvíle. Krajší záver vyučovania pred jesennými prázdninami sme si ani nemohli želať. - viac