Podpora psychického zdravia žiakov sa stáva dôležitou súčasťou života školy. My, učitelia, si túto skutočnosť plne uvedomujeme, a preto sme sa do vyhlásenej iniciatívy v dňoch 4.5. – 8.5. 2026 aktívne zapojili. Každý deň bol venovaný konkrétnej téme a naši pedagógovia si pripravovali aktivity “šité na mieru” tej-ktorej triedy. Na 1. stupni učitelia pracovali väčšinou so svojou triedou – v rámci ranných kruhov “dobíjali” baterky, deti zisťovali svoju podobnosť i odlišnosť, veľa sa rozprávali a pomenúvali emócie… dokonca vytvorili Strom pocitov a “diktovanú” kresbu. Na etickej výchove s “prvostupniarmi” zhotovili Strom práv, spoločnú kresbu a kvíz. Pedagógovia na 2. stupni okrem triednických aktivít so zameraním na oblasť duševného zdravia realizovali činnosti a praktické úlohy v rámci svojich vyučovacích predmetov. “Mikro-aktivity” na uvoľnenie a správne dýchanie, aktivity na stíšenie a počúvanie zvukov, Slepé kreslenie. Pavučina vzťahov, Čo máme spoločné?, Pravidlá kmeňa, Asertivita a riešenie konfliktov, Bingo sebastarostlivosti a mnohé ďalšie prispeli k pozitívnemu “spomaleniu”. Svojou troškou k spoluvytváraniu zdravého podporujúceho prostredia na Matejke dopomohli aj vychovávatelia v ŠKD a členovia Školského podporného tímu. Všetkým patrí veľké ĎAKUJEM!
Učitelia Matejky