Okrem uvedených akcií však na hodinách informatiky programujeme so žiakmi takmer v každom ročníku v detských programovacích jazykoch prispôsobených schopnostiam žiakov v jednotlivých ročníkoch.
Novinky
Európsky týždeň programovania
- V týždni od 14.10. do 18.10.2019 sme sa v rámci Europe Code Week 2019 zapojili do viacerých aktivít na podporu programovania v našej škole. Tretiaci a štvrtáci si vyskúšali programovanie pomocou interaktívnej hry GalaxyCodr. Niektorých hra veľmi zaujala a rozhodli sa zúčastniť súťaže Galaxiáda, ktorá preverí ich programátorske schopnosti. Piataci až ôsmaci si kódovali vlastnú tanečnú párty, v ktorej roztancovali rôzne postavičky jednoduchými príkazmi. Najšikovnejší stihli počas jednej vyučovacej hodiny prejsť všetkých 13 levelov, za čo získali diplom. Najstarší žiaci našej školy - ôsmaci a deviataci v stredu 16.10. navštívili Strednú odbornú školu elektrotechnickú, kde sa oboznámili s programovaním robotov a Arduina. Celkovo sa akcie zúčastnilo vyše 100 žiakov z 1. aj 2. stupňa.
Okrem uvedených akcií však na hodinách informatiky programujeme so žiakmi takmer v každom ročníku v detských programovacích jazykoch prispôsobených schopnostiam žiakov v jednotlivých ročníkoch.
Imatrikulácia prvákov
12. október sa na Matejke niesol v duchu Imatrikulácie prvákov. Centrom diania sa v popoludňajších hodinách stala naša telocvičňa. Prváčikov v nej privítali: naša pani riaditeľka alias kráľovná, spolu s Mimoňmi, ich kamarátkami Margo, Edith i Agnes, zloduchmi Gru a Lucy, zloduškou Scarlet i Dr. Nefariom.
Školský špeciálny pedagóg
V našej škole začal pôsobiť školský špeciálny pedagóg, viac informácií získate na odkaze: https://matejka.edupage.org/a/skolsky-specialny-pedagog
Adaptačný deň piatakov
Nie je podstatné kam ideme, ale s kým sa na tú cestu vydáme.
Posledný septembrový týždeň patril piatakom, ktorí sa v rámci adaptačného dňa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Skvelý jesenný deň začal dobrodružnou cestou vlakmi do Tatranskej Lomnice, kde sme si to poriadne užili na bobovej dráhe. Cestou do Starej Lesnej sme obdivovali okolitú prírodu a stihli sme si kúpiť i suveníry. V krásnom prostredí penziónu Astra nás čakal chutný obed. Nasledovala orientačná súťaž v družstvách a sladká odmena. Prežili sme krásny deň vo vzájomnom poznávaní sa i v obdivovaní našich nádherných veľhôr. Pani učiteľky, ďakujeme!
Európsky týždeň športu na Matejke
Opäť sme sa zúčastnili celoeurópskeho týždňa športu, ktorý je organizovaný pod záštitou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe.
Tento rok sme sa vybrali na turistiku. Zvolili sme lákavú destináciu Kvačianska dolina – mlyny Oblazy. Akcie sa zúčastnilo takmer 200 detí a 15 učiteľov druhého stupňa. Znova to bol zážitok, ktorý vyvolal v deťoch pocity, že niečo dokázali a väčšina z nich zažila niečo nové. A to je vlastne aj dôvod, prečo sa zapájame do takto zameraných aktivít. Chceme v našich deťoch vypestovať pozitívny vzťah k športu, pohybu a prírode. Tento rok sa nám to opäť podarilo.
Korčuliarsky kurz 1. stupeň
Už asi všetci vieme, že v našom mestečku pribudol nový zimný štadión. A takýto krásny, nový víta žiakov 1. stupňa na korčuliarskych tréningoch. Každá trieda si ho dostatočne užíva celý týždeň. Vždy nás čakajú vysmiati tréneri s mnohými hrami - zbieranie loptičiek, triafanie do koša, prekážkový beh...Prvé kroky na ľade bývajú nesmelé, ale deti povzbudzované trpezlivými trénermi to zatiaľ zvládli a korčuľovať sa naučili a naučia aj tí najnesmelší. A tí, ktorí sú už malí profesionáli v korčuľovaní, pomáhajú s radosťou svojim spolužiakom. Nálada na kurzoch je perfektná, len škoda, že piatok je dňom posledným, ale zaujímavým. Je to olympijský deň korčuľovania, na konci ktorého dostane každý žiak medailu a diplom. Už teraz sa nevieme dočkať ďalšieho kurzu!!!!
Exkurzia do Banskej Štiavnice
Príjemný jesenný štvrtok, 26. septembra, sme sa spoločne s ôsmakmi a deviatakmi vybrali na exkurziu do krásnej Banskej Štiavnice. Privítalo nás slnečné počasie a v dobrej nálade sme sa vybrali do interaktívnej expozície Banka lásky, v ktorej nám pani sprievodkyňa spolu s hovoriacimi obrazmi predstavila osudovú lásku Andreja Sládkoviča a jeho Maríny, ktorej nebolo dopriate šťastného konca. Neskôr sme si prezreli aj vyrezávaný betlehem a napokon sme sfárali do bane, konkrétne do štôlne Bartolomej, v ktorej sme sa hlboko pod povrchom mohli aspoň na chvíľu cítiť ako baníci. A čo si o exkurzii myslia naši žiaci?
Výberové konanie
Mesto Liptovský Hrádok vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa ZŠ s MŠ J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Všetky potrebné informácie nájdete v tomto dokumente.
Máme Majstra SR
Matej Podhorský zo 7.A si vybojoval 1. miesto na Majstrovstvách SR v letnom biatlone v preteku s hromadným štartom. V silnej konkurencii sa presadili aj Jerguš Navrátil a Karin Rúčková, ktorí získali II. výkonnostnú triedu. Srdečne gratulujeme ku krásnym výsledkom.

Stravovanie po novom
Milí rodičia, všetky podstatné informácie ohľadom zmien v platbách za stravovanie, odhlasovaní z obedov nájdete na tomto odkaze.
Olympijský deň Matejky
Záver školského roka na Matejke už tradične patrí športu. Aj v tomto roku podporovaní horúcim slnkom naši žiaci plnili tradičné aj netradičné športové disciplíny. Za svoje výkony boli ocenení medailami a uznaním spolužiakov. Súčasťou našej olympiády bol aj Beh olympijského dňa. Všetkým úspešným srdečne blahoželáme a ostatní budú mať šancu o rok.
Výlet tretiaci
Výlet tretiakov sa začal dobrodružnou cestou spojovým autobusom, kde si žiaci uvedomili, ako správne a slušne cestovať. Aj pokračovanie výletu bolo netradičné – po príchode do Liptovského Mikuláša sa rozbehli spomienkové nákupy, ktoré všetci žiaci majú na výletoch najradšej. Potom nás už uvítalo Slovenské múzeum prírody a jaskyniarstva a mnohí netušili, aké moderné, interaktívne a vyhľadávané múzeum máme „za rohom“. Po patričnom posilnení naša cesta pokračovala do Ružomberka. V Galérii Ľudovíta Fullu sme spoznali nielen majstrov život a tvorbu, ale čakali tu na nás tvorivé dizajnérske dielne a interaktívna výstava s Osmijankom. Výlet bol pre všetkých plný prekvapenia a zážitkov.
Chodník korunami stromov - piataci
Všetci piataci sa 18. júna vybrali na koncoročný výlet do Bachledovej doliny. Navštívili sme Chodník korunami stromov, ktorý nám poskytol nádherný výhľad na okolitú prírodu Belianskych Tatier i Pienin. Najviac sa nám však páčila jazda na bobovej dráhe, ktorú poniektorí absolvovali aj niekoľkokrát J ale i pochôdznu sieť, ktorá bola až vo výške neuveriteľných 32 metrov a takmer všetci sme sa po nej aj prešli. Boli to skvelé zážitky, na ktoré budeme ešte dlho myslieť.
Neskôr sme si ešte vyšli na vyhliadkovú vežu, kde sme si trochu oddýchli a načerpali síl na cestu naspäť. Kúpili sme si množstvo suvenírov, aby sme na výlet len tak ľahko nezabudli.
Počasie nám skutočne prialo a tak môžeme povedať, že výlet sa nám páčil a už teraz sa tešíme na ten ďalší.
Súťaž mladých zdravotníkov
- Dňa 11. 6. 2019 sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila zdravotnícka súťaž, ktorú organizoval
Slovenský Červený kríž. Matejka opäť nechýbala.Náš päťčlenný tím tvorili Zuzana Letošová, Martin Rády (9. A), Lucia Letošová, Paulína Rezníková a Karolína M. Grešová (všetky 7. B).Dokázali svoje vynikajúce vedomosti a zručnosti pri zachraňovaní ľudských životov a v konkurencii 16 škôl okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok sa umiestnili na 7. mieste.
Gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.
ENGLISHSTAR
V máji si naši žiaci overili svoje vedomosti v anglickom jazyku v medzinárodnej súťaži ENGLISHSTAR. Súťaž umožní žiakom zábavnou formou porovnávať vedomosti s rovesníkmi z iných škôl, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie a tak aj prispievať k vyhľadávaniu talentovaných žiakov. Zúčastnilo sa jej 35 našich žiakov z 3. až 8. ročníka. Po odoslaní a spracovaní testov sme 18.06. dostali do školy nádherné percentuálne ohodnotenia, ktoré nás vyučujúcich, ale aj samotných žiakov veľmi potešili. Až 18 súťažiacich mali hodnotenie nad 80% a najúspešnejšími žiakmi boli: Lujza Vyskoková – 99%!!!, Lucka Urbanová – 95%, Jerguš Navrátil – 93%, Patrik Hrabal – 92%, Oliver Jurík – 90%. Všetci dostanú milé ceny a diplomy. Gratulujeme a tešíme sa aj na budúci rok!
L. Pozorová
Školský výlet ôsmakov - Trenčín
- 7. júna sme navštívili jedno z troch najstarších historických miest na Slovensku - Trenčín. Najprv sme sa poriadne rozohriali v Laser aréne a potom sme absolvovali prehliadku hradu. V jej závere sme sa ešte pozreli na Trenčín zhora - z najvyššej veže a po krátkej prechádzke v meste sme sa spokoní vrátili domov.
Exkurzia štvrtákov
Dňa 10. júna 2019 sa žiaci štvrtých ročníkov zúčastnili exkurzie v Slovenskom národnom múzeu ochrany a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Žiaci mali možnosť prezrieť a zároveň zažiť svet prírody od podzemia až do vysokých hôr. Vyskúšali si aké je to vojsť do medvedieho brloha, či skúsiť plazenie v jaskyni. Prostredníctvom vystavených exponátov a doplnením svetelných a zvukových efektov sa cítili, akoby naozaj prechádzali lesom, jaskyňou, víchricou...
Ďalšie naše kroky smerovali do Múzea Janka Kráľa. V podzemných priestoroch navštívili mučiareň najväčšieho zbojníka Jura Jánošíka. V múzeu si prezreli aj pamätnú izbu Janka Kráľa, expozície: súrodencov Rázusovcov, židovskej komunity, mestských dejín a ukážky krojov z rôznych regiónov, nielen Liptova, Zemplína, ale aj Podpoľania.
Divadelné predstavenie a výlet do Levoče
Koncom mája sa žiaci druhých, tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili divadelného predstavenia Kráska a zviera v Spišskej Novej Vsi. Divadlo zožalo veľký úspech a potleskom malí diváci ocenili vynikajúce herecké výkony.
Po skončení sa žiaci 4. A, 4. B presunuli do Levoče. Navštívili historickú radnicu s expozíciami dejín mesta Levoče a dom, v ktorom býval najvýznamnejší stredoveký rezbár v celej Európe Majster Pavol z Levoče.
Výlet 9.B
Dňa 6. júna 2019 sme sa vybrali na náš triedny výlet do Starej Lesnej spolu s pani učiteľkou triednou a pani učiteľkou Madudovou. Cestou sme sa zastavili v Tatranskej Lomnici. Navštívili sme bobovú dráhu Tatrabob s dĺžkou takmer pol kilometra. Jazdu sme si parádne užili!
Ubytovali sme sa v krásnej vile Astra. V areáli vily sa nachádzali číre jazerá a altánok s priestorom na opekanie. Zasúťažili sme si, zahrali biliard, večer sme si sami narúbali drevo a užili si opekačku.
Na ďalší deň, cestou domov sme sa zastavili v nákupnom centre Forum Poprad na obed. Domov sme cestovali vlakom. Škoda, že sme sa museli vrátiť tak skoro...Žiaci 9.B
Dopravný kurz
Minulý týždeň sa všetci piataci zúčastnili dopravného kurzu, ktorý sa skladal z troch dní. Počas nich sme navštívili hasičskú stanicu, dopravné ihrisko s policajtom a hneď v úvode sme si čo to povedali o prvej pomoci. Tieto tri dni boli pre nás veľmi poučné a získali sme množstvo vedomostí a nových informácií, ktoré budeme môcť použiť i v bežnom živote. Zopakovali sme a zároveň sme sa naučili ako riešiť rôzne druhy poranení, kde je potrebné zavolať v prípade zranenia, ako postupovať pri úrazoch. Preopakovali sme si dopravné značky a riešenie križovatiek. Pri hasičoch sme videli hasičské autá, rôzne druhy ochranných oblekov, ich vybavenie, vyskúšali sme si prilby a prehliadli sme si autá aj z vnútra. Dozvedeli sme sa aj príbehy, ktoré zažili počas zásahov. Veľmi sme sa z tohto týždňa tešili a odnášame si mnoho nových vedomostí a zážitkov.
Piataci