Dobré je počuť, ešte lepšie zažiť
- 08.10.2017 21:15
- Návšteva jedného z prvých troch slovenských gymnázií, dnes Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha, sa už pre nás stáva tradíciou. Nechodíme tam však za históriou, ale za fyzikou. Presnejšie – za pokusmi z fyziky. Pán Beňuška, učiteľ fyziky na tejto strednej škole, ponúka celoročne prednášky na rôzne fyzikálne témy. No a keďže sme exkurziu „šili“ na šiestakov, vybrali sme si pokusy s kvapalinami a plynmi. Žiaci sa o nich podozvedali mnoho zaujímavých vecí - napr. to, že sa kvapaliny dajú prelievať ste iste vedeli. Ale vedeli ste to, že aj vzduch tečie? Alebo že aj bubliny môžu horieť? My sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži, a to doslovne. Žiaci prichádzali na riešenia zadaných úloh vlastnými pokusmi. Najlepšie na tom celom bolo, že nové informácie (z FYZIKY!) nasávali všetci veľmi ochotne a pretekali sa v tom, kto prvý vylúska „záhadu reálneho sveta“. Podľa slov detí, účastníkov exkurzie, to bola vydarená akcia a už teraz sa tešia, čím ich pán Beňuška prekvapí o rok.MJ
- viac
Exkurzia vo firme ESOX s. r. o. v Uhorskej Vsi
- 03.10.2017 00:57
- Veľmi radi sme prijali srdečné pozvanie na Deň otvorených dverí od firmy Esox a dňa 27. septembra 2017 sme navštívili s našimi deviatakmi túto spoločnosť. Zamestnanci nám prezentovali vznik, zameranie firmy Esox, predstavili výrobu – lisovňu i nástrojáreň s moderným strojným vybavením a tiež vyrábané produkty. Získali sme nové poznatky a na vlastné oči sme videli, ako na Liptove vznikajú z plastového granulátu vysoko špecializované, veľmi presné a precízne produkty pre automobilový priemysel, bielu techniku, či medicínske účely, ktoré sú žiadané v Európe, v USA aj v Číne.
Firma spolupracuje so SOŠ Polytechnickou v Liptovskom Mikuláši a možno aj niektorí tohtoroční deviataci sa rozhodnú práve pre toto štúdium.
Veľmi pekne ďakujeme vedeniu za sprístupnenie firmy, za zabezpečnie dopravy, občerstvenia a všetkým zamestnancom, ktorí sa nám venovali, za ich pútavý a odborný výklad. - viac
Matejkári späť v dobe Keltov
- 24.06.2017 22:52
- Dňa 21.6.2017 sa žiaci 6.A a 6.B pustili po stopách Keltov. Autobusom sme sa prepavili k Liptovskej Mare a po štvrťhodine šliapania do kopca sme sa ocitli v Archeologickom múzeu v prírode NKP Liptovská Mara – Havránok.
Dozvedeli sme sa tu mnoho o živote Keltov, Germánov i Slovanov – ako žili, aké obydlia si stavali, čo chovali a pestovali, ako sa stravovali či obliekali. Na vlastné oči sme videli také keltské vynálezy, akými boli hrnčiarsky kruh či žarnov – kamenný mlynček na mletie obilnín. Vžiť sa do ich kože nám pomohlo aj to, že sme mali možnosť navštíviť aj jeden z keltských príbytkov. Úžasným zážitkom bolo tiež pozrieť si inscenáciu keltského obradu vo svätyni, počas ktorého druidi „obetovali“ okrem potravín a zvierat aj ľudí.
V najvyššej časti kopca sme sa mohli oboznámiť s bojovým umením našich predkov vo zvyškoch dreveného hrádku, ktorý bol kedysi chránený jednoduchou ohradou vypletanou prútím. Tu si mohli aj naši žiaci vyskúšať základné techniky boja s dobovými zbraňami, akými boli v tom čase meč a dýka.
Celé naše „stopovanie“ Keltov sme zavŕšili kúpou drobných suvenírov, ktoré nám budú pripomínať dnešný, cennými zážitkami poprepletaný deň.
Touto cestou ďakujeme pracovníkom múzea za to, že nám takto „živo“ a pútavo dokázali priblížiť život našich predkov.Mariana Javornická - viac
Exkurzia do „Zlatej Kremnice“
- 19.06.2017 21:37
- Keď sa povie Kremnica, väčšina z nás si predstaví starobylé banské mesto s tradičným mincovníctvom.
Aby nezostalo len pri predstave, rozhodli sme sa toto malebné mestečko navštíviť.
7. júna sa žiaci 6. – 8. ročníka v rámci matematicko-historicko-poznávacej exkurzie presvedčili, že Kremnica - „zlaté srdce Slovenska“, patrilo k dôležitým mestám stredoveku
V kremnickej mincovni, ktorá je najstarším a nepretržite fungujúcim výrobným podnikom na Slovensku a jedným z najstarších na celom svete, sme sa mali možnosť prostredníctvom historického dokumentu a prehliadky výrobných priestorov zoznámiť s historickými strojmi a najmodernejšími technológiami razenia mincí. Naši žiaci s nadšením uvítali možnosť vyraziť si na pamiatku vlastnú mincu.
V Múzeu mincí a medailí nás zaujalo pútavé rozprávanie o dejinách peňazí a medailí na území Slovenska a o rôznych druhoch platidiel. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj prehliadka bane v podzemných priestoroch múzea. Návštevou mincovne aj múzea sme taktiež podporili rozvoj finančnej gramotnosti našich žiakov.
Tajomstvo vzniku keramiky a jej čaro upútalo našich žiakov v Meštianskom dome na Štefánikovom námestí.
S Kremnicou sme sa rozlúčili prechádzkou jej historickým jadrom.
Po Kremnici naša cesta pokračovala do Banskej Bystrice, kde sme si prezreli historické centrum mesta.Domov sme sa vrátili obohatení o nové zážitky, vedomosti a poznanie, že s históriou sa stretávame v každodennom živote.
Fotogaléria - viac
Exkurzia v ostravskom Svete techniky
- 11.06.2017 19:56
- Kopec zážitkov, vlastnoručne vyrobené lyžičky, chemické pokusy formou divadla, 3D tlačiareň, ... – to všetko nám pripomína deň 30. máj 2017, keď sme sa zúčastnili exkurzie vo Svete techniky v Ostrave. Dozvedeli sme sa, aký vplyv majú vynálezy na náš život, ako sa aj my môžeme pričiniť k zmenám v našej civilizácii. Bol to úplne iný pohľad na svet fyziky, chémie,... Smeroval k nášmu rozhodnutiu, ako sa máme správať, a aký máme mať vzťah k svetu. Tento fascinujúci svet nám umožnil spoznať nadmerný a gigantický svet - pre nás svet nových poznatkov a technológií.Marcela Kollárová, 9.B
- viac