• Na exkurzii v Kremnici a v Banskej Bystrici alebo Misia splnená!

• 06.06.2022 18:20
          • Vo štvrtok, 2. júna, sa naši siedmaci vydali po stopách dávnych baníkov. Slovensko a jeho silné tradície v oblasti ťažby drahých kovov a rúd nás podnietili k návšteve kráľovského banského a minciarskeho mesta – Kremnice. Počas niekoľkých hodín sme mali jedinečnú možnosť prezrieť si Kremnickú mincovňu, ktorá aj v súčasnosti razí mince pre zahraničnú klientelu; prezreli sme si Expozíciu Mincovne a neobišli sme ani Mestský hrad s pôvodným opevnením a neskorogotický kostol sv. Kataríny. Pri prechádzke mestom sme sa pristavili pri 20 metrov vysokom morovom stĺpe, zablúdili sme do Uličky slávnych nosov a dokonca niektorí navštívili tradičnú cukrársku výrobňu Kremnických krumpľov.

Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v Banskej Bystrici. Naše kroky viedli k Pamätníku SNP a odtiaľ sme sa vybrali do centra mesta, aby sme uvideli známu Hodinovú vežu, Barbakan i Kamennú fontánu. Výlet sme zakončili zastávkou v nákupno-zábavnom centre Europa SC.

Veselá vrava a smiech v autobuse boli pre nás všetkých jasným signálom, že exkurzia a výlet v „jednom“ sa vydarili. Tak opäť o rok a za novým poznaním!

• Fyzika zaujímavo a zábavne

• 05.06.2022 16:52
          • Dňa 27.5.2022 naši šiestaci absolvovali cestu do Martina, do Centra popularizácie fyziky, kde si doslova na vlastnej koži odskúšali, ako funguje fyzika. Deti rady experimentujú, rady pozorujú, ako pokusy prebiehajú a ešte radšej ich skúšajú samy. A práve toto im umožnil dlhoročný popularizátor fyziky, pán Jozef Beňuška. Všetkých prostredníctvom pútavých a nenáročných experimentov vtiahol do tohto, pre mnohých žiakov náročného a ťažko pochopiteľného predmetu a pretavil prvotné obavy či neistotu žiakov na zábavu. Pre šiestakov bola exkurzia hrou, no zároveň splnila hlavný cieľ – pútavou formou sa priblížiť fyzike a čo – to si z jej veľkého bohatstva aj odniesť.

M.J.

• Výlet do ZOO v Spišskej Novej Vsi

• 29.05.2022 20:34
          • V utorok, 24.5.2022, sa žiaci 2.C a 1.A vybrali na školský výlet do ZOO v Spišskej Novej Vsi.
            Z Liptovského Hrádku nás "vyprevádzali" kvapky dažďa, no v ZOO nás privítalo slniečko a prebúdzajúce sa exotické zvieratá: zadumaný orangutan, zvedavá ťava, zívajúci lev, či cvičiaci a rýchlo kráčajúci medveď, veselé opice, pestrofarebné vtáky, hrozivo vyzerajúci krokodíl, či prekvapený leguán a iné zaujímavé zvieratá. Zahrali sme sa veselú hru Medúzy,  kúpili si zmrzlinu i darček na pamiatku. Radostná bola cesta nielen tam, ale aj domov, pretože aj z autobusu sme videli veľa zaujímavého.
            Do Hrádku sme dorazili zdraví a šťastní a už teraz sa tešíme na Deň detí, ktorý si znovu s radosťou užijeme.
          • Červenô jabĺčko

• 18.05.2022 21:59
          • Ahojte, Matejkáči,

dňa 17.5. 2022 sme boli na exkurzii Červenô jabĺčko v skanzene v Pribyline. Pani Richterová nám rozprávala, ako sa máme starať o ovocné stromy, ako ich chrániť a hovorila nám o výsadbe pôvodných lokálnych odrodách ovocných stromov, ktoré pochádzali z Liptova i krajových zo Žilinského kraja. Bola veľmi milá a poskytla nám množstvo informácií o jabloniach, hruškách i slivkách. Vo vozovom dome sme vypracovávali pracovné listy. Úlohy boli zábavné. Najviac nás pobavili názvy stromov: Borovinka, Belica, Jadernička a Sračka alebo Sralka. Na slove pomológia sme si šli polámať jazyk.

Dozvedeli sme sa. že domčeky, ktoré sú tu postavené sú len kópie zo zaplavených domčekov pod Liptovskou Marou. Prešli sme sa aj po novom náučnom chodníku. Niektoré informácie o lesných živočíchoch nás prekvapili, napr. včela za svoj krátky život vyrobí lyžičku medu. A my ju zjeme na jeden hlt.

Projekt Červenô jabĺčko vyhlásila v jeseni Nadácia VÚB v rámci programu „ Pomôžte svojej komunite“ s cieľom vybudovať ovocný sad s pôvodnými krajovými odrodami ovocných drevín  v areáli múzea. Tohto projektu sa zúčastnili i naši spolužiaci Peter a Pavol Richterovci, ktorí vyhrali pre našu triedu pekné dopoludnie v skanzene. Fotografovali, skúmali stromy v Dovalove a zaslaný materiál i s jablkami odovzali Liptovskému múzeu v Ružomberku.

Nakoniec sme sa odfotili pri starej čerešni. Ďakujeme!

Žiaci 4.B triedy

• Ôsmaci v Banskej Štiavnici

• 09.05.2022 17:40
          •     V stredu, prvý májový týždeň, sme sa my ôsmaci vybrali na exkurziu do Banskej Štiavnice. Najprv sme navštívili Banku lásky, v ktorej sa narodila Marína, láska Andreja Sládkoviča. Braxatoris, ako sa volal vlastným menom pre Marínu napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň, ktorú pomenoval podľa jeho lásky, Marína. Táto báseň má neuveriteľných 2900 veršov.

Následne sme sa presunuli do Štôlne Bartolomej, ktorá je najstaršou a najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na Slovensku. Zaujímavú prehliadku sme absolvovali s prilbou, plášťom a lampou v ruke. Našu vynikajúcu exkurziu doplnilo aj príjemné počasie a výsledok bol skvelý, veď posúďte sami:

J Banská Štiavnica je veľmi pekné mesto s krásnymi výhľadmi na hrady.

J V Banke lásky sa mi najviac páčila miestnosť so všetkými veršami básne Marína a zrkadlami. Určite by som tam chcela ešte ísť.

J Naučili sme sa tam veľa o živote baníkov, histórii baníctva, videli sme aj prírodný gejzír, či netopiere.

J Mne sa páčili hlavne nové informácie o histórii a vzťahu Maríny a Sládkoviča.

J Banka lásky je očarujúca a nádherná, rozprávajúce obrazy, hra Maríny na klavíri... jednoducho zážitok.

J Banská Štiavnica je jedno z najkrajších miest, kde sme mohli ísť.

J Na exkurzii sme zažili veľa zábavy a smiechu. Ďakujeme za krásny deň.

Ôsmaci