Do galérie Letný tábor ŠKD boli pridané fotografie.
Letný tábor ŠKD
Deň u hasičov - ŠKD
Do galérie Deň u hasičov - ŚKD boli pridané fotografie.
Školský výlet 1. stupeň
- V pondelok 12.6.2017 sme sa so žiakmi druhých, tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili koncoročného školského výletu do Spišskej Novej Vsi a Kežmarku Prebudili sme sa do pekného slnečného dňa a po nástupe do autobusov sa náš výlet mohol začať.
Cesta k našej prvej destinácii nám ubehla mimoriadne rýchlo a kým sme si stačili povedať posledné klebety z udalostí, ktoré sa stali posledných 24 hodín, ocitli sme sa uprostred upraveného mestečka pred Spišským divadlom. Práve tu sme unesene sledovali jednu z najkrajších rozprávok od svetoznámeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, príbeh maličkej dievčinky, ktorá sa zrodila z kvetu – Palculienke. Divadelná hra bola výtvarne okúzľujúca, plná pestrých rozprávkových obrazov, podkreslená pútavými kostýmami, scénami, hudbou, piesňami a výbornými hereckými výkonmi.
Cestou ku Kežmarskému hradu, ktorý je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši, sme si zanietene rozprávali zážitky z divadla.
Na hrade nám príjemná sprievodkyňa podrobne a pútavo porozprávala o histórii hradu a o meste Kežmarok. Najviac sa nám páčila hladomorňa, hradná kaplnka, legendy hradu ako aj drevený bicykel a prvý röntgen v Uhorsku. Bolo príjemné opäť sa vrátiť do minulosti v čase počítačov a super modernej techniky.
Ako na každom výlete, ani na našom nemohol chýbať nákup suvenírov, posedenie pri zmrzline a spev pesničiek v autobuse – ako inak našej hymny Matejka.
Olympijský deň Matejky
- Koniec školského roka v našej škole je už niekoľko rokov spojený s OLYMPIJSKÝM DŇOM MATEJKY. Bolo tomu tak i v tomto roku. Naši žiaci si zmerali sily v tradično- netradičných športových disciplínach. Ukázalo sa, kto je najrýchlejší, najsilnejší a najobratnejší a kto má najlepšiu „mušku“ v streľbe do florbalovej bránky. O víťazoch okrem zručnosti rozhodlo neraz aj šťastie. Tým úspešným blahoželáme a tým menej úspešným budeme držať palce o rok.
Matejkári späť v dobe Keltov
- Dňa 21.6.2017 sa žiaci 6.A a 6.B pustili po stopách Keltov. Autobusom sme sa prepavili k Liptovskej Mare a po štvrťhodine šliapania do kopca sme sa ocitli v Archeologickom múzeu v prírode NKP Liptovská Mara – Havránok.
Dozvedeli sme sa tu mnoho o živote Keltov, Germánov i Slovanov – ako žili, aké obydlia si stavali, čo chovali a pestovali, ako sa stravovali či obliekali. Na vlastné oči sme videli také keltské vynálezy, akými boli hrnčiarsky kruh či žarnov – kamenný mlynček na mletie obilnín. Vžiť sa do ich kože nám pomohlo aj to, že sme mali možnosť navštíviť aj jeden z keltských príbytkov. Úžasným zážitkom bolo tiež pozrieť si inscenáciu keltského obradu vo svätyni, počas ktorého druidi „obetovali“ okrem potravín a zvierat aj ľudí.
V najvyššej časti kopca sme sa mohli oboznámiť s bojovým umením našich predkov vo zvyškoch dreveného hrádku, ktorý bol kedysi chránený jednoduchou ohradou vypletanou prútím. Tu si mohli aj naši žiaci vyskúšať základné techniky boja s dobovými zbraňami, akými boli v tom čase meč a dýka.
Celé naše „stopovanie“ Keltov sme zavŕšili kúpou drobných suvenírov, ktoré nám budú pripomínať dnešný, cennými zážitkami poprepletaný deň.
Touto cestou ďakujeme pracovníkom múzea za to, že nám takto „živo“ a pútavo dokázali priblížiť život našich predkov.Mariana Javornická
Dopravný kurz - 5. ročník
- Už sa stalo pravidlom, že naši piataci začiatkom júna absolvujú dopravný kurz, po ktorého zvládnutí sa stávajú plnohodnotnými členmi cestnej premávky nielen teoreticky, ale aj prakticky. V prvý deň si žiaci osvojili zásady bezpečného správania sa ako cyklista a chodec. Následne si na dopravnom ihrisku mohli vyskúšať orientáciu pomocou dopravných značiek a riešenie problémových situácií. Na druhý deň absolvovali besedu s pracovníkom záchrannej služby Falck, po ktorej si mohli na figurínach vyskúšať správny spôsob podávania prvej pomoci. Na záver kurzu navštívili pracovisko Mestskej polície v Liptovskom Hrádku, kde im príslušníci zboru porozprávali o všedných aj nevšedných podobách ich práce a predviedli kamerový systém a zbrane. Zlatým klincom bola návšteva hasičskej stanice, pri ktorej im pracovníci ukázali techniku používanú pri hasení, vozový park a napokon na „figurantovi“ aj postup pri záchrane osoby z havarovaného vozidla.
Hrebienok a Tricklandia
- 15. júna sme spolu s našimi piatakmi využili slnečné počasie a vybrali sa na výlet, v ktorom sme spojili návštevu krásnej tatranskej prírody so zábavou. Ráno naše kroky najskôr smerovali na Hrebienok, a aj keď niektorí spočiatku mali obavy, či túto „náročnú túru“ zvládnu, vrchol sme dosiahli vo výbornom čase. Tu nás čakal 350-kilový maskot Hrebienka, medveď Kubo, s ktorým sme sa odfotili a prešli sme sa po náučnom chodníku plnom informácií a fotografií. Po návrate do Starého Smokovca sme navštívili galériu trick-artu TrickLandiu, kde sme sa nechali oklamať optickými ilúziami a niekedy sme mali problém rozlíšiť realitu od fantázie. Najväčší úspech zožali prevrátené miestnosti, zrkadlové bludisko či ježibaba so svojou čarovnou guľou, do ktorej sa jej podarilo niekoľkých aj uväzniť. Napokon sme si užili cestu domov vlakom aj s výhľadom na naše krásne Tatry.
Hokejbalový turnaj 4
- Štvrtý kontrolný turnaj v hokejbale sa uskutočnil 9. júna 2017 na multifunkčnom ihrisku pri ZŠ Hradná. Našim hráčom sa tu darilo. Získali 1. miesto. V tomto školskom roku to bol turnaj posledný. V celkovom hodnotení sme skončili na treťom mieste.
ŠKD - IV. oddelenie
Do galérie ŠKD - IV. oddelenie boli pridané fotografie.
Exkurzia do „Zlatej Kremnice“
- Keď sa povie Kremnica, väčšina z nás si predstaví starobylé banské mesto s tradičným mincovníctvom.
Aby nezostalo len pri predstave, rozhodli sme sa toto malebné mestečko navštíviť.
7. júna sa žiaci 6. – 8. ročníka v rámci matematicko-historicko-poznávacej exkurzie presvedčili, že Kremnica - „zlaté srdce Slovenska“, patrilo k dôležitým mestám stredoveku
V kremnickej mincovni, ktorá je najstarším a nepretržite fungujúcim výrobným podnikom na Slovensku a jedným z najstarších na celom svete, sme sa mali možnosť prostredníctvom historického dokumentu a prehliadky výrobných priestorov zoznámiť s historickými strojmi a najmodernejšími technológiami razenia mincí. Naši žiaci s nadšením uvítali možnosť vyraziť si na pamiatku vlastnú mincu.
V Múzeu mincí a medailí nás zaujalo pútavé rozprávanie o dejinách peňazí a medailí na území Slovenska a o rôznych druhoch platidiel. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj prehliadka bane v podzemných priestoroch múzea. Návštevou mincovne aj múzea sme taktiež podporili rozvoj finančnej gramotnosti našich žiakov.
Tajomstvo vzniku keramiky a jej čaro upútalo našich žiakov v Meštianskom dome na Štefánikovom námestí.
S Kremnicou sme sa rozlúčili prechádzkou jej historickým jadrom.
Po Kremnici naša cesta pokračovala do Banskej Bystrice, kde sme si prezreli historické centrum mesta.Domov sme sa vrátili obohatení o nové zážitky, vedomosti a poznanie, že s históriou sa stretávame v každodennom živote.
Deviatacka rozlúčka v Tatrách
- Tak nejako by sme mohli nazvať príjemné dva dni, ktoré sme prežili v Starej Lesnej. Aby sme neostali v hanbe, tak najskôr prišla na radu turistika. Vyšliapali sme si to k vodopádu Skok, kde sme zažili naraz všetky štyri ročné obdobia. Svište nás privítali jarným hvizdom, slniečko pálilo ako v lete, na zemi sme stúpali po opadaných listoch a aby toho nebolo málo, tak popri chodníku sme pokojne mohli vyhlásiť súťaž v stavaní snehuliakov. Jednoducho tatranská nádhera v celej svojej kráse. Takýto darček sme dali našim žiakom na MDD. Večer sme prenocovali vo vile Astra, ináč odporúčame aj tým najnáročnejším klientom. Príjemný personál, útulné izby a prostredie ako v rozprávke. Všetci sme si našli svoj kútik na posedenie. Večer sme strávili súťažením, pri ktorom sme prevetrali deviatacke hlavy z rôznych oblastí, popri tom sme si vyskúšali orientáciu v teréne. Všetko sme to zavŕšili výbornou večerou. Ďakujeme personálu vily Astra v Starej Lesnej za milé prijatie a ústretovosť.Sme hrdí na našich deviatakov, ktorí aj tu ukázali, že z nich rastú plnohodnotné osobnosti a robili česť našej škole.Ďakujeme tr. učiteľky Aďky
Exkurzia v ostravskom Svete techniky
- Kopec zážitkov, vlastnoručne vyrobené lyžičky, chemické pokusy formou divadla, 3D tlačiareň, ... – to všetko nám pripomína deň 30. máj 2017, keď sme sa zúčastnili exkurzie vo Svete techniky v Ostrave. Dozvedeli sme sa, aký vplyv majú vynálezy na náš život, ako sa aj my môžeme pričiniť k zmenám v našej civilizácii. Bol to úplne iný pohľad na svet fyziky, chémie,... Smeroval k nášmu rozhodnutiu, ako sa máme správať, a aký máme mať vzťah k svetu. Tento fascinujúci svet nám umožnil spoznať nadmerný a gigantický svet - pre nás svet nových poznatkov a technológií.Marcela Kollárová, 9.B
Hokejbalový turnaj
Prvého júna sa naši žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili tretieho turnaja v hokejbale. Jeden prehratý zápas nás posunul na druhé miesto, zisk strieborných medailí nás všetkých veľmi potešil.
Škola v prírode „Počúvadlo“
V týždni od 29. mája do 2. júna sa žiaci štvrtých ročníkov zúčastnili pobytu Škola v prírode na Počúvadlianskom jazere. V horskej chate Hron sme prežili krásne štyri dni plné poznatkov, zábavy hier a športu.
Fotogaléria
Tu sú dojmy žiakov:
Rytiersky deň
Do galérie Rytiersky deň boli pridané fotografie.
Biologická olympiáda kategória F
- 25. 5. 2017 sa uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády kategórie F, kde nás reprezentovalo družstvo piatakov v zložení Alexandra Droppová, Karolína Feriancová, Lujza Vyskoková, Ivana Nina Porubänová, Matej Tuček a Radovan Komorovský. Ich družstvo „Štvorlístky z Matejky“ ukázalo výborné vedomosti z botaniky i zoológie a predviedli sa tiež zbierkami fotografií živočíchov a rastlín, herbárom aj krásnymi odliatkami stôp zvierat. Za skvelé 1. miesto ďakujeme a srdečne blahoželáme!
Baltie 2017
- Ako po minulé roky, aj tentokrát sme na našej škole zorganizovali krajské kolo súťaže Baltie. Ide o medzinárodnú programovaciu súťaž, do ktorej sa zapájajú školy zo Slovenska, Čiech a Poľska. Tento rok v krajskom kole súťažilo vyše 1000 súťažiacich v 5-tich kategóriách.
18. mája si zo štyroch našich súťažiacich žiakov traja vybojovali postup na medzinárodné kolo v kategórii B (4. - 6. ročník), kde súťažilo spolu 147 žiakov:- Patrik Hrabal zo 6.A - 1. miesto (3. pozícia v štáte v nominácii na medzinárodné kolo)
- Leo Slosiar zo 6.B - 3. miesto (26. pozícia v štáte v nominácii na medzinárodné kolo)
- Matúš Iríček z 5.B - 4. miesto (27. pozícia v štáte v nominácii na medzinárodné kolo)
10. júna im držíme palce, aby v Košiciach získali čo najlepšie umiestnenie.
Matematický klokan
Do galérie Matematický klokan boli pridané fotografie.
Plavecký výcvik - 3. ročník
- V dňoch 15.5. až 22.5. sa žiaci tretieho ročníka tešili do školy o trochu viac ako inokedy. Dôvodom bol plavecký výcvik v hoteli Permon. Pod vedením inštruktoriek plávania z plaveckej školy Karetka sa 19 žiaci oboznámili s vodou, naučili sa nebáť vody, splývať, základy troch plaveckých štýlov a 16 žiaci sa zdokonaľovali v plávaní a skákaní do vody.
Všetkým sa veľmi páčilo loviť z vody „hadíkov“, spúšťať sa na šmýkačke a tobogáne a otestovať svoje zručnosti v záverečných pretekoch. Svedčia o tom aj ich vyjadrenia v slohových zošitoch. Za všetkých vyberáme slová Viki Gruskovej z 3.A: „Bola som na plaveckom výcviku. Veľmi sa mi tam páčilo. Veľa som sa naučila o plávaní. Predtým som plávala len ako psík a teraz už viem plávať kraula. Nevedela som dýchať do vody a teraz sa už viem aj ponoriť. No jednoducho som sa tam naučila rýchlo plávať. A ako tam bolo dobre!“
„Adam a Eva alebo nie sme rovnakí“
- Dňa 23.5. 2017 sa chlapci a dievčatá 7. ročníka zúčastnili výchovno-vzdelávacieho programu spoločnosti MP Education, s.r.o.
Prednáška „Adam a Eva alebo nie sme rovnakí“ bola obsahovo zameraná na fyzické, psychické a sociálne dozrievanie v období puberty, dodržiavanie vhodnej životosprávy a vytváranie si správnych hygienických návykov.
Výklad lektorky Mgr.Viery Holecovej bol zaujímavý a otvorený, na profesionálnej úrovni a informácie boli podané jazykom dnešných tínedžerov.
Žiaci si z prednášky určite odniesli veľa užitočných poznatkov.